Skip to content

vattennivåmätning IoT

När klimatet förändras ökar både frekvens och styrka i översvämningar världen över. För markägare, kommuner och miljömyndigheter blir det allt viktigare att ha koll på små vattendrag – inte bara ur hydrologiskt perspektiv, utan som en del av krisberedskapen.

Små vattendrag ser ofta harmlösa ut, men vid kraftiga regn kan de snabbt svämma över och orsaka skador. Genom att mäta flödet i realtid går det att upptäcka förändringar tidigt, följa säsongsvariationer och planera åtgärder i god tid. För lantbruk och avlägsna platser ger lösningen ett kostnadseffektivt sätt att övervaka vattenflöde, utan behov av omfattande infrastruktur. Men hur mäter man flödet i en enkel, rektangulär kanal?

Från sensordata till flödesberäkning

Många av våra kunder mäter vattennivåer i vattendrag, tankar och bassänger. Men i det här fallet handlade det om något mer: att mäta hur mycket vatten som faktiskt passerade genom en öppen kanal uttryckt i kubikmeter per timme.

Lösningen bygger på grundläggande hydrodynamik. Med tre parametrar, vattentemperatur, kanalens bredd och vattennivå, kan flödet beräknas i realtid med matematiska formler anpassade för rektangulära öppna kanaler.

Flexibel plattform för exakta beräkningar

För att göra metoden tillgänglig integrerade vi beräkningen direkt i vår IoT-plattform mydevices.cloud. Användaren anger kanalens bredd därefter beräknas flödet automatiskt baserat på löpande sensordata. Data skickas via mobilnätet till vår molnplattform, där värdena automatiskt omvandlas till flöde i kubikmeter per timme – visualiserat, loggat och redo att exporteras.

Robust hårdvara för fältbruk

Systemet baserades på en AKKR8-enhet i IP65-klassad kapsling, avsedd för utomhusbruk året runt även i tuffa miljöer. Installationen inkluderade:

En nivågivare som anslöts till enhetens 4–20 mA-ingång för att mäta vattenstånd
En extern temperaturgivare för att logga vattentemperatur, en vattentät 1-wire temperaturgivare
Enheten är nätansluten med inbyggd batteribackup, för säker datainsamling även vid strömavbrott

Klimatförändringar kravställer koll på vattenflödet

Sverige har över 290 000 kilometer rinnande vatten, och många av de mindre vattendragen passerar genom områden där människor bor, arbetar eller odlar. Trots det saknar majoriteten av dem aktiv övervakning, vilket gör dem sårbara vid skyfall och snösmältning. Just dessa flöden är ofta först att reagera på extrem nederbörd – och därmed först att svämma över.

Genom att mäta flödet i realtid får man inte bara koll på dagsläget, utan också möjlighet att följa säsongsvariationer, upptäcka förändringar över tid och reagera innan skador uppstår. I en tid där klimatpåverkan gör vattnets beteende mer oförutsägbart, blir tillgång till kontinuerlig och lokal flödesdata ett konkret verktyg för både beredskap och långsiktig planering.

För lantbrukare, kommuner och fastighetsägare i avlägsna områden erbjuder lösningen ett lågkostnadsalternativ med minimalt underhåll – utan att kräva ny infrastruktur.Den erbjuder ett driftsäkert, kostnadseffektivt sätt att automatisera övervakningen utan att bygga ut infrastruktur. Den är enkel att installera, kräver minimalt underhåll och kan drivas med nätspänning eller solpanel, vilket gör den idealisk även för avlägsna platser.

En färdig lösning – redo att anpassas

Genom att kombinera grundläggande hydrologi med smart IoT fick kunden ett färdigt system för flödesmätning med hög tillförlitlighet. Eftersom lösningen bygger på standardgivare och en öppen plattform kan den enkelt skalas upp till fler platser, anpassas till andra kanalformer eller integreras med väderprognoser och larm. Om nätström saknas kan enheten även förses med solpanel.

Från passiv övervakning till proaktiv planering – ett vattendrag i taget.

  • Mydevices.cloud

    Mydevices.cloud

    Induos IoT-plattform mydevices.cloud gör det enkelt att samla in, visualisera och agera på data från uppkopplade enheter – oavsett var du är. Plattformen är färdig att använda direkt via...
    Prisintervall: 59,00kr till 98,00kr Ex.moms
    Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan

Uteklimat mini har konfigurerats för en analog 4-20 mA ingång utöver standardutförande.

Kritiska system behöver beröra många aspekter för att allt skall fungera. Rätt hårdvara, rätt uppkoppling och rätt plattform för datapresentation gör hela skillnaden – särskilt i utmanande miljöer.

Kontakta våra experter idag – vi guidar dig till rätt lösning!

  • Vad kan vi hjälpa dig med?

  • OBS! Vi säljer endast till företag och organisationer, förfrågningar från privatpersoner besvaras inte.
Induos logo
Induo AB
08-659 43 00

www.induo.com
info@induo.com

Mer information:

Fyll i formuläret nedan med namn, e-post och kanske ett meddelande så hör vi av oss så snart vi kan, tack!

* Genom att skicka in formuläret samtycker du att vi lagrar dina uppgifter för att hjälpa dig med din förfrågan.

Läs mer om:

Leverantörer
Produkter

Socialt:

Följ oss i sociala medier:

linkedinfacebooktwitteryoutube

Vi förser mänskligheten med innovativa kommunikationslösningar oavsett avstånd.

Back To Top
Sök