
– I kyrkans värld är det mobildata som gäller eftersom det sällan finns fasta bredbandslösningar i gamla fastigheter. För vårt webbaserade fastighetsstyrningssystem behöver vi tillräcklig överföringskapacitet för att hantera användargränssnittet, samtidigt som det finns krav på säkerhetsnivån i kommunikationen. Multicom Mobiflex har precis vad vi behöver för att möta de kraven, säger Jan Lindberg, vd på JEFF Electronics.
Robust mobilnät kopplar upp kyrkorna
– Vi är glada och stolta över att ett så innovativt och miljösmart företag som JEFF Electronics valt Multicom Mobiflex. Tillsammans med kompetenta partners som Induo Wireless så kan vi erbjuda kompletta kommunikationslösningar för bland annat fastighetsautomation. Det är en strategiskt viktig marknad för oss och samarbetet med Jeff Electronics befäster vår position som ledande leverantör av robusta och effektiva kommunikationslösningar för fastighetsautomation, säger Anders Leideman, CEO på Multicom Security.
Snabba förändringar i inneklimatet
JEFF Electronics fastighetsstyrningssystem CC Kyrka gör att församlingar snabbt och smidigt kan göra förändringar i inomhusklimatet i sina fastigheter. Med mobildatatjänsten Multicom Mobiflex och 3G-router från företaget Induo Wireless kan kunderna koppla upp sig på distans och styra klimatet i kyrkan via ett webbbaserat verktyg. Fastighetsskötaren kan styra till exempel temperatur och luftfuktighet när kyrkan används, och optimera klimatet inomhus för lägre energiförbrukning och ökad hållbarhet för konstskatter och kulturföremål.
2011 vann JEFF Electronics Veckans Affärers och E.ONs klimatpris E-prize för CC Kyrka, och 2009 tilldelades systemet även Stora Inneklimatpriset som instiftats av Slussen Building Services.
